Sekrety Judo: najlepsze ruchy, które powinieneś znać

Choć judo jest często pomijane jako sztuka walki, jest jedną z najskuteczniejszych technik samoobrony. Jest to również jedno z najtrudniejszych zajęć fizycznych, jakie można uprawiać. Dla osób, które dopiero poznają judo, może się ono wydawać przerażającym sportem. W końcu polega na turlaniu się po podłodze z drugą osobą, próbując wytrącić ją z równowagi i przygnieść do ziemi. Brzmi to jak przepis na katastrofę! Jednak gdy minie początkowa niezręczność i strach przed skrzywdzeniem partnera, zaczniesz postrzegać tę dyscyplinę w innym świetle. Judo jest w rzeczywistości dość skuteczną formą samoobrony, która może pomóc Ci obronić się przed napastnikiem, jeśli wiesz, co robisz. Ćwiczy ciało, jak odpowiednio zareagować, gdy ktoś chwyci Cię od tyłu lub rzuci na ziemię. A uwierz nam, takie rzeczy zdarzają się podczas ćwiczeń!

Ude-garami: obrotowa blokada łokcia

Jest to klasyczna technika judo, która służy do kontrolowania ręki lub nadgarstka przeciwnika. Możesz zablokować jego rękę za plecami lub przed klatką piersiową, w zależności od tego, jak zastosujesz chwyt. Technika ta wykorzystuje rotację, aby złamać rękę przeciwnika lub zmusić go do poddania się poprzez chwycenie jego ubrania wolną ręką. Aby wykonać ten ruch, musisz chwycić obiema rękami nadgarstek przeciwnika i obrócić swoje ciało w przeciwnym kierunku. Aby było to skuteczne, musisz wykręcić rękę przeciwnika na tyle mocno, by sprawić mu ból. Nie chcesz jednak złamać mu ręki! Na turniejach judo obowiązują ścisłe zasady określające, kiedy można stosować tę technikę.

Kolano na brzuchu: pozycja z kolanem na brzuchu

Jest to jedna z najbardziej efektywnych technik grapplingowych w judo. Jest to jedyna technika obalająca w tym sporcie, co oznacza, że jeśli ci się powiedzie, zakończy walkę. Aby zastosować tę technikę, musisz znaleźć się za swoim przeciwnikiem (zaczniesz i skończysz na plecach). Gdy już znajdziesz się za przeciwnikiem, musisz podnieść jedną z jego nóg i położyć kolano na jego górnej części brzucha. W ten sposób zmusisz jego ramiona do oparcia się o matę. Próba wykonania tej techniki za pierwszym razem może być zbyt optymistyczna. Jeśli po kilku próbach nie uda Ci się jej wykonać, nie przejmuj się. Po prostu pracuj nad poprawną mechaniką, a wkrótce ci się uda!

Sumi-gaeshi: zamach w narożniku

Jest to świetny ruch do wypróbowania, gdy przeciwnik przygwoździ cię do maty. Wymaga dużej elastyczności, ale zazwyczaj można sobie poradzić, mając "prawie" wymaganą ilość. Aby go wykonać, musisz położyć się na plecach, a następnie podnieść nogi do góry i przenieść je nad głowę. Następnie wykorzystaj siłę rozpędu nóg, aby odepchnąć się od maty i unieść na kolana. Gdy kolana znajdą się już na macie, trzeba użyć rąk, by podnieść się do pozycji stojącej. Jeśli uda ci się to zrobić, twój przeciwnik będzie leżał na ziemi w rogu maty. Niektórzy porównują tę technikę do przewrotu do góry nogami. Inni myślą o niej jak o salta. Niezależnie od tego, co łatwiej jest ci sobie wyobrazić, z pewnością osiągniesz sukces w tym ćwiczeniu!

Tomoe-nage: rzut wirujący

Jest to klasyczna technika judo, w której wykonujesz salto w tył, a następnie rzut. Jest to technika trudna do opanowania, ale udana próba może zakończyć mecz na twoją korzyść. Kiedy już przyprzesz przeciwnika do maty, musisz skoczyć i obrócić ciało o 360 stopni. Następnie zginasz kolana i wykorzystujesz impet skoku, by rzucić przeciwnika na ziemię.